Čo je to aromaterapia a ako fungujú esenciáne oleje

Aromaterapia sa stáva čoraz viac známejším pojmomktorý možno zaradiť do okruhu alternatívnej medicínyJedná sa o prírodný spôsob liečby, pri ktorom sa používajú prírodné esenciálne oleje vyrábané z listov, kôry, stoniek, kvetov a iných častí rastlín pomocou metódy destilácie alebo lisovania.

Aromaterapia by sa dala doslovne preložiť ako liečba vôňami

Esenciálne oleje sú v správnych rukách veľmi účinný prírodný prostriedok liečby. Dokážu zbavovať stresu, depresií, únavy, zahnať nespavosť, bolesti hlavy, zlepšiť stav pokožky, pleti, nechtov, pomôcť s respiračných ochoreniami a zdravotnými neduhmi rôzneho druhu.

Niečo z histórie

Sila prírody bola známa už pred 6000 rokmi. Ľudia využívali rastliny na liečenie rôznych chorôb, prípravu jedál a ich konzerváciu či pri náboženských obradoch.

Krajiny ako Egypt, India, Čína, Tibet alebo Grécko a Rím využívali esenciálne oleje, živice z cédrového dreva či kadidla pri balzamovaní pre ich antibakteriálne a konzervačné účinky. Esenciálne oleje boli ukladané k telám pre zabezpečenie prechodu zosnulého na „druhý svet“. Verili, že určité vône dokážu aktivovať vyššie vedomie alebo úplne človeka uvoľniť. Postupom času sa používanie esenciálnych olejov rozšírilo aj do iných oblastí života týchto národov (medicína, kozmetika, parfémy…). Používanie olejov nájdeme aj v Japonsku, u indiánskych kmeňov v Amerike i v kmeňoch v Afrike čí u domorodcov v Austrálii. Využívali ich Sumerovia, Asyrania, Peržnia aj Arabi. Vieme povedať, že k rozvoju aromaterapie prispeli prakticky všetky historické národy. Mnoho hieroglifov na stenách egyptských chrámov, hrobiek a pyramíd zobrazujú miešanie zmesí olejov a popisujú spôsoby ich používania. Eberský papyrus je lekársky zvitok, dlhý viac ako 260 metrov, ktorý obsahuje viac ako 800 bylinných receptov a liečiv. Pochádza z  roku 1500 pred n.l., ale objavený bol až v roku 1817. Ďalšie zvitky dokladovali vysokú úspešnosť pri liečbe 81 rôznych chorôb. 

                                                         

Staroveký Číňania praktikovali podobný druh aromaterapie ako Egypťania. Používali bylinky a pálené aromatické drevo , či vonné tyčinky, aby si uctili svojich bohov. 

Gréci používali vonné oleje v medicíne aj v kozmetike. Legendárny grécky lekár Asklépios v 13. storočí pred naším letopočtom vynikal svojim novátorským prístupom k užívaniu bylín pri operáciách. Jeho povesť bola taká významná, že sa po svojej smrti stal súčasťou gréckej mytológie, tzv. boh liečenia. 

Pradávny indický systém medicíny - ájurvéda - používal výťažky z rastlín a vonné oleje celkom bežne a pravidelne. 

Hippokratés (400 pred. n.l.), ktorý sa často nazýva aj "otec medicíny" , bol prvý, kto vážne študoval účinky vonných olejov. Prehlásil " Cesta k zdraviu je každodenná aromatická kúpeľ a vonná masáž". 

Počiatky modernej aromaterapie sú späté s menom francúzskeho lekára Jeana Valneta, ktorý počas 2 svetovej vojny pôsobil ako lekár v čínskom meste Tonkin. Potom, ako sa mu minuli zásoby antibiotík, začal u pacientov, ktorý mali vojnové zranenia používať esenciálne oleje. K svojmu prekvapeniu zistil, že esenciálne oleje vykazovali silný účinok v boji voči infekciám. Mal tak zachrániť mnoho vojakov, ktorí by možno ináč zomreli. V roku 1964 vydal knihu "Aromathérapie", ktorá má veľkú zásluhu na tom, že je tento odbor uznávaný ako skutočná liečebná metóda. 

Z väčšiny liečivých bylín vieme získať esenciálny olej. Esenciálny olej je teda koncentrovaná prchavá aromatická látka. Koncentrácia účinných látok v oleji môže byť aj 10 000 krát vyššia ako v samotnej byline. Preto sú tak účinné. Aromatické rastliny majú esenciálne oleje uložené v malých vačkoch, ktoré voľným okom nevidíme. Dodávajú im svoju špecifickú vôňu a rovanko majp aj ochrannú funkciu - chránia ich napr. pred rôznymi škodcami či poranením a tiež napomáhajú v prípade potreby aj pri regenerácii. Napríklad, ak rozrežeme citrón a po kuchyni sa začne šíriť príjemná citrónová vôňa - to je práve esenciálny olej, ktorý sa uvoľnil z kôry citróna. Na rozdiel od chemických liekov sú nežiadúce účinky pri správnom použití esenciálnych olejov výnimkou a sú veľmi prospešné pre tých, ktorý chcú popdoriť či znovuobjaviť svoje prirodzené zdravie. Sila esenciálnych olejov sa dostáva do popredia. 

Naše zdravie nie je samozrejmosť. Je to dar a našou povinnosťou je sa o tento dar starať. Paradoxom dnešnej doby ale je, že mnoho ľudí investuje viac času, energie a peňazí do údržby svojho auta, ako do svojho zdravia. Našťastie vidíme mnoho pozitívnych signálov, ktoré dokazujú, že stále viac a viac ľudí si uvedomuje svoju vlastnp zodpovednosť za svoje zdravie a chcú pre jeho udržanie používať viac prírodných produktov. Milióny ľudí začínajú objavovať silu a prospešnosť esenciálnych olejov a vzdelávajú sa v ich použití. 

Kvalitný esenciálny olej v 100% čistote je naozaj veľmi silný. Olej je vysoko koncentrovaná zlúčenina niekedy aj stoviek látok - aj 300 a viac. Všetky tieto zložky prispievajú k aromatickému pôsobeniu na náš organizmus. Jedna kvapka esenciálneho oleja má ohromnú silu. Napr. jedna kvapka mätového oleja sa rovná 28 šálkam mätového čaju. Na výrobu 1 kg niektorých olejov sa spotrebuje aj niekoľko ton vstupnej suroviny (ruža, medovka, vanilka). Trba rozlišovať medzi rastlinným a esenciálnym olejom. Rastlinné časom oxidujú a nemajú antibakteriálne vlastnosti. Pokiaľ sú esenciálne oleje kvalitne vyrobené a kvalitne skladované (čiže v chlade a v tmavom skle), tak ich životnosť je veľmi dlhá a niekedy až neobmedzená. U niektoých olejov sa práve časom ich kvalita ešte zvyšuje. 

Ako nás esenciálne oleje ovplyvňujú?

Pôsobenie esenciálneho oleja a jeho vône na ľudský organizmus je veľmi komplexným a zložitým procesom, ktorý pre trvalé vedecké skúmanie nie je plne zmapovaný a popísaný. Vieme, že vôňou je priamo ovplyvňovaný mozok a jeho jednotlivé časti ako napr. amygdala, kde sú uchovávané emocionálne vzpomienky a ďalšie časti (hipokampus) limbického systému mozgu. Ide o tzv. podvedomý mozog (nazýva sa aj čuchový mozog), ktorý za nás preberá činnosť v rámci emočných aktivít. Tento systém vyvoláva zmeny v oblasti pocitov a teda aj nášho správania. Súvisí to s našou dlhodobou pamäťou, pretože práve vďaka vôni a následnej reakcii si dokážeme napr. premietnuť spomienky z detstva. V tomto spočíva psychologický efekt pôsobenia esenciálnych olejov. 

Použitie esenciálnych olejov

INHALÁCIA (naparovanie, aromalampy, difuzéry, USB difuzéry, odparovače do auta, rozprašovače, aromašperky) - najrýchlejší spôsob ako dostať esenciálny olej do nášho tela a krvi. Esenciálne oleje, ktoré vdychujeme, vníma náš mozog, ktorý vplýva na našu psychiku, emócie, nálady. Pri inhalácii dochádza k rýchlemu nástupu účinku (NOS – MOZOG – REAKCIA). Je to preto vhodný spôsob ako ovplyvniť emócie (cez limbický systém).

NAPAROVANIE - tradičný a osvedčený spôsob vhodný najmä pri liečbe respiračných ochorení (upchatý nos, kašeľ, hlieny a pod.) Voda má byť teplá, ale nie horúca, aby sme si nepopálili tvár. Hlavu prikryjeme uterákom, zatvoríme oči a zhlboka dýchame. Na cca 0,5 l vody pridáme asi 2 – 3 kvapky esenciálneho oleja (vhodné sú napr. citrusy, ale aj eukalyptus, tymián). Ak robíme zmes, vyberme si 2 – 3 druhy, ktoré sú pre nás najpríjemnejšie a najvhodnejšie vzhľadom na obdobie roka, prípadne problém, ktorý riešime.

AROMALAMPY – dodávajú príjemnú atmosféru vďaka čajovej sviečke v kombinácii s odparovaním vôní. Dbajte na to, aby vzdialenosť medzi sviečkou a dnom nádobky s vodou bola aspoň 9 cm, aby nedochádzalo k prehrievaniu a degradácii esencií teplom.

DIFÚZERY - (z angl. slova „diffuse“ – rozptyľovať) – elektrické prístroje na rozptyľovanie esencií v priestore. Sú praktickejšie ako aromalampy vzhľadom na to, že majú automatické vypnutie, ak v difuzéri nie je voda.

ROZPRAŠOVAČE – môžeme si vyrobiť sami, stačí fľaša s rozprašovačom, esencie, ktoré zmiešame s liehom a vodou a pred použitím len poriadne pretrepeme, aby sa oleje v nosiči a vode rozptýlili.

AROMAŠPERKY – sú veľmi obľúbené a praktické. Milujú ich menší aj väčší, ženy aj muži. Použitie je jednoduché – stačí pridať vašu obľúbenú vôňu esenciálneho oleja a účinky môžete cítiť počas celého dňa.

Všetky zmesi esenciálnych olejov BEWIT® (CTEO® - Certified Therapeutic Essential Oils), ktoré ponúkame sú starostlivo vyrobené a zosúladené z dôkladne vybraných silíc pre dosiahnutie maximálnych výsledkov. Pochádzajú zo zberov z najlepších zdrojov z celého sveta. Jednotlivé zložky boli vybrané s dôrazom na vedecké poznatky, historickú múdrosť, odkaz našich predkov a praktické výsledky. Všetko zmiešané a podporené jedinečnými postupmi pyramidizovania (PYRAMIDIZED®), BEWIT SPAGYRIC, Gemstone BALANCED a Merkaba FREQUENCY pre dosiahnutie kombinácie, najväčšej sily a účinnosti.

100% čisté a prírodné esenciálne oleje BEWIT® v CTEO kvalite sú jedným z najcennejších darov prírody na tejto planéte a vy si ich môžete zaobstarať priamo tu:https://www.bioregal.sk/aromaterapia

Zdroj: zdravie.sk, bewit.cz, vitalita, altevita

Odporúčané produkty12