Medvedí cesnak (Allium ursinum) je moja obľúbená, veľmi zdravá a chutná bylinka, ktorá rastie skoro na jar vo vlhších lesoch po celej Európe a v časti Ázie. Jeho výrazná vôňa, korenistá chuť a liečivé účinky sú známe už tisícky rokov. Naši predkovia ho hojne využívali v kuchyni a pri liečbe mnohých ochorení.

Táto rastlinka je mimoriadne účinným liekom a skvele dochutí i vaše domáce pokrmy. Má výraznú prenikavú chuť.

Medvedí cesnak je vhodný aj pre deti, ktorým takto môžete poskytnúť mnoho ochranných látok.

Liečivými účinkami predovšetkým sú:

  • Medvedí cesnak je výborným prečisťovadlom. Podľa svetoznámej Marie Treben má cesnak mnoho liečivých vlastností, no k tým najhlavnejším patrí jeho detoxikačná schopnosť. Treba ho konzumovať vo všetkých formách počas celého apríla, aby jarná prečisťovacia kúra mala patričné účinky.
  • Táto bylinka pomáha aj pri najrôznejších žalúdočných problémoch, akými sú napríklad zápcha, plynatosť alebo chronické hnačky. Maria Treben uvádza aj preventívne účinky voči rakovine hrubého čreva.
  • Medvedí alebo divoký cesnak sa využíva aj pri liečbe srdcovo-cievnych ochorení. Ak máte problém s vysokým krvným tlakom, medvedí cesnak by ste určite mali zaradiť do jarného jedálnička.
  • To isté platí aj o bolestivých krčových žilách, ktoré trápia nejednu/ého z nás.
  • Trpíte častými bolesťami hlavy? Medvedí cesnak môže pomôcť aj ľuďom trpiacim častými migrénami.
  • Medvedí cesnak sa tiež využíva pri liečbe ochorení horných dýchacích ciest, akými sú astma alebo zápaľ priedušiek.
  • Je tiež výborným posiľňovačom imunity v jarnom období, kedy sa menia teplotné podmienky a ľudský organizmus je oslabený a náchylný na rôzne ochorenia.
  • Silná korenistá chuť cesnaku dokáže vypudiť z tela aj hlísty a škrkavky.

Metódy uchovania medvedieho cesnaku sú rôzne. Ak by ste ho však chceli uchovať dlhšie, určite ho nesušte. Takto prichádza totiž o všetky vitamíny.

Môj najobľúbenejší recept je rozmixovať cesnak s olivovým alebo arganovým olejom a takéto „pesto“ preliať do uzatvárateľných sklených fliaš. Takto upravený medvedí cesnak mám po ruke celý rok a používam ho do rôznych receptov ako napr. bylinkové maslo, ochutenie ryzota, na ryby, ale aj do polievky a hlavne na šaláty.

Prajeme Vám dobrú chuť s týmto zdravým pokladom z prírody!