Prevencia Parkinsonovej choroby

Parkinsonova choroba postihuje najčastejšie ľudí vo vyššom veku. Prejavuje sa zmenšením rozsahu, spomalením a sťažením štartov pohybov, triaškou, poruchou chôdze, obmedzením mimiky tváre, alebo poruchami pri písaní. Začiatok ochorenia je väčšinou nenápadný a obvykle netypický. Môžeme pozorovať bolest ramien, pocit  ťažoby v nohách, pocit straty výkonnosti, poruchy spánku, zápchu, tichý alebo monotónny hlas. K lekárovi nás privedie väčšinou tras končatín alebo pocit ich tuhosti. Tras sa môže objaviť na začiatku choroby len za určitých okolností: ak postihne pravú ruku u praváka, prezradí sa pri písaní. Typický parkinsonský tras sa prejavuje v pokoji, pri pohybe mizne a objavuje sa opäť v cieli. Takisto je často poznateľný pri chôdzi. Akonáhle pacient rukami aktívne pohybuje, napríklad pri obliekaní, tras sa zmenšuje. V pokročilejších prípadoch sa charakter trasu môže meniť, obvykle pretrváva i pri pohybe. V iných prípadoch sa začne choroba prejavovať zníženou pohyblivosťou a svalovou stuhnutosťou bez sprevádzajúceho trasu. Typickým príznakom je aj sťažený štart zamýšľaného pohybu.

Príčiny ochorenia

Príčinou vzniku Parkinsonovej choroby je postupný zánik buniek produkujúcich dopamín (prenášač nervových impulzov v mozgu) v časti mozgu nazývanom substantia nigra. Počet buniek musí klesnúť pod 20%, aby sa ochorenie prejavilo aj klinicky.

K patogenéze Parkonsonovej choroby a progresii ochorenia môže prispievať aj sedavý životný štýl, nízka fyzická aktivita a zdatnosť, nadmerný energetický príjem, nadhmotnosť a obezita, a s nimi asociované poruchy metabolizmu (prediabetes, diabetes mellitus 2. typu, metabolický syndróm) [1].

Prevencia

POHYB: Faktory vonkajšieho prostredia predstavujú významný faktor pri určovaní choroby. Prospektívna štúdia s populáciou viac ako 900 tisíc jedincov jednoznačne potvrdila asociáciu medzi fyzickou inaktivitou v strednom veku života a rizikom vzniku choroby. Jedinci, ktorí sa pravidelne venovali aspoň stredne intenzívnej fyzickej aktivite, mali až o 40 % nižšie riziko vzniku ochorenia [2]. Štúdie z posledných rokov jednoznačne hovoria  o pozitívnom vplyve cvičenia a  športov ako tanec, box alebo Tai Chi, ktoré trénujú viacero aspektov fyzického stavu súčasne.

STRAVA: Strava západného typu, tzv. Western diet bola identifikovaná ako riziková pre túto chorobu z hľadiska množstva kalórií, obsahu jednotlivých zložiek individuálne zvyšujúcich riziko aj z hľadiska celkového zloženia. Charakterizuje ju vysoký kalorický príjem, konzumácia jedál s vysokým obsahom nasýtených a ω-6 mastných kyselín, rafinovaného cukru, nadmerným príjmom soli, nízkym príjmom ω-3 mastných kyselín a vlákniny. Klinické štúdie dokumentujú súvislosť medzi závažnosťou parkinsonských príznakov a vyšším kalorickým príjmom. Konzumácia väčšieho množstva nasýtených živočíšnych tukov, ktorá je riziková aj vzhľadom na vznik poruchy metabolizmu glukózy, sa spája s vyšším rizikom Parkinsonovej choroby. Potraviny spojené s rýchlejšou progresiou choroby sú napr. konzervované ovocie a zelenina, sóda, vyprážané jedlá, hovädzie mäso, zmrzlina a syr – všetky charakteristické pre západný spôsob stravovania [3].

Medzi najčastejšie zlozvyky týkajúce sa stravovacích návykov patria:

  • neprimeraný energetický obsah potravy (nízky alebo naopak vysoký
  • nevhodné zloženie stravy (nadmerný príjem nasýtených živočíšnych tukov,jednoduchých sacharidov/sladkostí, potravín z bielej múky, spracovaných potravín/polotovarov, nedostatok zeleniny, vlákniny, proteínov, vitamínov apod.),
  • nevhodný stravovací režim (jedlo 1-2x denne, viac ako 6x denne, presúvanie jedla do druhej polovice dňa),
  • nevhodný pitný režim (príjem tekutín nižší ako 1,5 litra/deň, nadmerný príjem sladených nápojov).

Pre spomalenie progresie Parkinsonovej choroby teda môžeme odporúčať vysoký príjem čerstvej zeleniny (s dôrazom na listovú zeleninu), ovocia (s dôrazom na bobuľové ovocie), celozrnných výrobkov a zdravých olejov; limitovať príjem mliečnych výrobkov, červeného mäsa, sladkostí a spracovaných potravín. Vzhľadom na to, že neurodegeneratívny proces pri chorobe prebieha roky až desaťročia pred manifestáciou prvých motorických príznakov a nevieme, či existujú kritické časové okná pre vplyv stravovacích návykov na zdravie mozgu, je vhodné dané odporúčania aplikovať čo najskôr [4].

Z vedeckých poznatkov sa vyformulovali všeobecné nutričné odporúčania pre prevenciu vzniku a progresie choroby [5] :

  • Treba sa zamerať sa na komplexný stravovací vzorec. 
  • Treba sa zamerať sa na prípadné potravinové alergie a intolerancie (celiakia a gluténová intolerancia). V prípade ich výskytu treba upraviť stravu.
  • Malo by sa zvýšiť užívanie kurkumínu a C60 vzhľadom na významné antioxidačné vlastnosti.
  • Mal by sa znížiť príjem spracovaných potravín, cukru a jeho náhrad.
  • Treba si zachovať adekvátny príjem bielkovín (s dôrazom na organické zdroje).
  • Zvýšiť príjem vlákniny s ohľadom na prevenciu obstipácie a podporu priaznivého zloženia črevného mikrobiómu.
  • Treba sa zamerať sa na možné deficity koenzýmu Q10 (300-1200 mg denne), glutatiónu ( zelenina - hľúbová, cibuľová, citrusy a bobuľové ovocie) a vitamínov B, C a D .
  • Zvýšiť príjem Ω-3 MK – ryby a možné použitie ľanového oleja - odporúčaná dávka je 1g denne (s možnosťou navýšenia do 4g podľa tolerancie).
  • Zvážiť konzumáciu probiotík (spolu s prebiotikami v potrave)

KOGNITÍVNY TRÉNING: je tréning poznávacích (kognitívnych) funkcií ako pamäť, pozornosť, myslenie, exekutívne funkcie, priestorová orientácia, zovšeobecňovanie, rýchlosť, presnosť vnímania a podobné, ktorý stimulujú plasticitu mozgu a majú potenciál udržať, obnoviť, či zvýšiť úroveň kognitívnych schopností v rámci prevencie a liečby.

Na záver by som rada spomenula Sokratesov výrok " „ PRÁVE TAK, AKO BY STE SA NEMALI SNAŽIŤ LIEČIŤ OČI BEZ HLAVY, ALEBO HLAVU BEZ TELA, NEMALI BY STE LIEČIŤ TELO BEZ DUŠE. “

Poukazujem tu aj na alternatívnu medicínu, ktorá nám tiež poskytuje určité možnosti liečby pri tejto chorobe.

AROMATERAPIA – je jedna z metód prírodného liečenia rôznych ochorení, používa prírodné výťažky, silice z rôznych častí rastlín, najpohodlnejšie a veľmi príjemné použitie silíc je v aromalampe. Silica prúdiaca do ovzdušia prostredníctvom čuchu môže ovplyvniť vaše pocity a navodiť príjemný psychický stav.

UVOĽŇUJÚCA MASÁŽ - používa sa trenie celou plochou dlane, ktorá má ukľudňujúci účinok. Používajú sa prírodné masážne oleje pôsobiace na uvoľnenie svalov a celkovú relaxáciu.

Zdroje:

[1]Schon, M., Straka, I., Sedliak, M., Ukropec, J., Valkovič, P., Ukropcová, B., 2019. The role of physicalactivity in the management of patientswithParkinson’sdisease. Čes. Slov. Neurol. Neurochir. 82/115, 496–504. https://doi.org/10.14735/amcsnn2019496

[2]Xu, Q., Park, Y., Huang, X., Hollenbeck, A., Blair, A., Schatzkin, A., Chen, H., 2010. Physicalactivities and future risk of Parkinsondisease. Neurology 75, 341–348. https://doi.org/10.1212/WNL.0b013e3181ea1597

[3]Jackson A, Forsyth CB, Shaikh M, Voigt RM, Engen PA, Ramirez V, Keshavarzian A. Diet in Parkinson'sDisease: Critical Role fortheMicrobiome. Front Neurol. 2019 Dec 10;10:1245. doi: 10.3389/fneur.2019.01245.

[4].Metcalfe-Roach A, Yu AC, Golz E, Cirstea M, Sundvick K, Kliger D, Foulger LH, Mackenzie M, Finlay BB, Appel-Cresswell S. MIND and MediterraneanDietsAssociatedwithLaterOnset of Parkinson'sDisease. MovDisord. 2021 Jan 6. doi: 10.1002/mds.28464.

[5].Lister T. Nutrition and LifestyleInterventionsforManagingParkinson'sDisease: A NarrativeReview. J MovDisord. 2020 May;13(2):97-104. doi: 10.14802/jmd.20006. Epub 2020 May 29. PMID: 32498495; PMCID: PMC7280935.

Ukropcová, B. Nefarmakologická prevencia a liečba neurodegeneratívnych ochorení. Pohybové, kognitívne a nutričné intervencie v prevencii progresie Parkinsonovej choroby

Odporúčané produkty9