Viete čo je Quercetín

Čo je kvercetín? Jeho výhody, dávkovanie a vedľajšie účinky.

Kvercetín je pigment, ktorý patrí do skupiny rastlinných zlúčenín nazývaných flavonoidy.

Flavonoidy sú prítomné:

  • v zelenine
  • v ovocí
  • v zrnách
  • v čaji
  • vo víne

Súvisia s niekoľkými zdravotnými výhodami, vrátane zníženého rizika srdcových chorôb, rakoviny a degeneratívnych porúch mozgu (1, 2).

Priaznivé účinky flavonoidov, ako je kvercetín, pochádzajú z ich schopnosti pôsobiť ako antioxidanty vo vašom tele (3).

Antioxidanty sú zlúčeniny, ktoré sa môžu viazať a neutralizovať voľné radikály.

Voľné radikály sú nestabilné molekuly, ktoré môžu spôsobiť poškodenie buniek, keď je ich hladina príliš vysoká.

Škody spôsobené voľnými radikálmi sú spojené s mnohými chronickými stavmi vrátane rakoviny, srdcových chorôb a cukrovky (4).

Kvercetín je najrozšírenejším flavonoidom v strave. Odhaduje sa, že priemerný človek ho denne skonzumuje 10 – 100 mg z rôznych zdrojov potravy (5).

Medzi potraviny, ktoré bežne obsahujú kvercetín, patrí cibuľa, jablká, hrozno, bobule, brokolica, citrusové plody, čerešne, zelený čaj, káva, červené víno a kapary (5).

Je dostupný aj ako doplnok stravy vo forme prášku a kapsúl.

Ľudia užívajú tento doplnok z niekoľkých dôvodov, nakoľko:

  • posilňuje imunitu
  • pomáha bojovať proti zápalu
  • pomáha bojovať proti alergiám
  • pomáha pri výkone pri cvičení
  • udržiava všeobecné zdravie

Ak si to teda zhrnieme, kvercetín je rastlinný pigment so silnými antioxidačnými vlastnosťami. Je prítomný v mnohých bežných potravinách, ako je cibuľa, jablká, hrozno a bobule.

Zdravotné prínosy kvercetínu

Výskum spojil antioxidačné vlastnosti kvercetínu s rôznymi potenciálnymi zdravotnými výhodami.Tu sú niektoré z jeho najlepších vedecky podložených výhod.

  • Môže znížiť zápal
  • Voľné radikály môžu spôsobiť viac než len poškodenie buniek.

Výskum ukazuje, že vysoké hladiny voľných radikálov môžu pomôcť aktivovať gény, ktoré podporujú zápal. Vysoké hladiny voľných radikálov teda môžu viesť k zvýšenej zápalovej reakcii (3).

Zatiaľ čo malý zápal je potrebný na to, aby sa vaše telo vyliečilo a bojovalo s infekciami, pretrvávajúci zápal je spojený so zdravotnými problémami vrátane niektorých druhov rakoviny, ako aj s ochoreniami srdca a obličiek (6).

Štúdie ukazujú, že kvercetín môže pomôcť znížiť zápal.

V štúdiách v skúmavkách kvercetín redukoval markery zápalu v ľudských bunkách, vrátane molekúl tumoru nekrotizujúceho faktora alfa (TNFα) a interleukínu-6 (IL-6) (7, 8).

8-týždňová štúdia u 50 žien s reumatoidnou artritídou zistila, že účastníci, ktorí užili 500 mg kvercetínu, zaznamenali výrazne zníženú rannú stuhnutosť, rannú bolesť a bolesť po akejkoľvek aktivite (9). Mali tiež znížené markery zápalu, ako je TNFα, v porovnaní s tými, ktorí dostávali placebo (9).

Aj keď sú tieto zistenia sľubné, na pochopenie potenciálnych protizápalových vlastností zlúčeniny je potrebný ďalší výskum.

Môže zmierniť príznaky alergie

Potenciálne protizápalové vlastnosti kvercetínu môžu poskytnúť úľavu od symptómov alergie.

Štúdie v skúmavkách a na zvieratách zistili, že môže blokovať enzýmy zapojené do zápalu a potláčať chemikálie podporujúce zápal, ako je histamín (10, 11, 12).

Napríklad jedna štúdia ukázala, že užívanie doplnkov s kvercetínom potláčalo anafylaktické reakcie súvisiace s arašidmi u myší (13).

Napriek tomu nie je jasné, či má zlúčenina rovnaký účinok na alergie u ľudí, takže je potrebný ďalší výskum, kým sa môže odporučiť ako alternatívna liečba.

Môže mať protirakovinové účinky

Pretože kvercetín má antioxidačné vlastnosti, môže mať vlastnosti v boji proti rakovine (14).

V prehľade štúdií, ktoré sa robili či už v skúmavke alebo na zvieratách sa zistilo, že kvercetín potláča rast buniek a vyvoláva bunkovú smrť v bunkách rakoviny prostaty (15).

Iné štúdie v skúmavke a na zvieratách zistili, že zlúčenina má podobné účinky na rakovinové bunky pečene, pľúc, prsníka, močového mechúra, krvi, hrubého čreva, vaječníkov, lymfatických uzlín a nadobličiek (16, 17, 18, 19).

Hoci sú tieto zistenia sľubné, sú potrebné ďalšie štúdie na ľuďoch, kým sa kvercetín môže odporučiť ako alternatívna liečba rakoviny.

Aby sme to teda zhrnuli, QUERCETIN:

  1. Posilňuje imunitu. A to znižovaním účinkov oxidačného stresu a bojom proti voľným radikálom.
  2. Je to prírodné antihistaminikum. Predpokladá sa, že stabilizuje žírne bunky, uvoľňujúce histamín. Odporúča sa ako prevencia sennej nádchy, ale aj pri intolerancii histamínov. Prospešný je aj pri astme, alebo dokonca ako prevencia alergických reakcií po bodnutí hmyzom.
  3. Podporuje zdravie srdca. A to vďaka schopnosti zmierňovať oxidačný stres a zápal v tele.
  4. Chráni pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Priaznivo účinkuje pri hypertenzii. Chráni telo pred zvýšením hladiny škodlivého LDL cholesterolu. Bráni poškodeniu ciev a udržiava ich čisté a priechodné.
  5. Je účinný pri diabete. Najmä pri komplikáciách diabetu vykazuje antihyperglykemický účinok.
  6. Pôsobí protizápalovo. Opäť vďaka tomu, že bojuje s voľnými radikálmi. Zmierňuje tak zápalové procesy v tele.
  7. Zmierňuje chronickú únavu. Pridáva sa aj do doplnkov výživy pre športovcov, pretože pomáha zvýšiť výkon a vytrvalosť a bráni nadmernej únave.
  8. Pomáha pri kožných problémoch. Napríklad pri žihľavke alebo dermatitíde.
  9. Bojuje proti bolesti. Najmä chronickej, spojenej s autoimunitnými ochoreniami ako artritída.
  10. Je prevenciou neurologických chorôb. Má neuroprotektívne vlastnosti a znižuje riziko vzniku demencie a Alzheimerovej choroby.