NAJLEPŠIE SLOVENSKÉ A ČESKÉ PRODUKTY NA JEDNOM MIESTE

Stovky miliónov eur nám odchádzajú z domácej ekonomiky, ktoré ročne zaplatíme za produkty, ktoré niekto vyrobil v zahraničí a doviezol ich k nám.

Nemusí to tak ale byť. Už ste niekedy rozmýšľali nad tým, koľko peňazí miniete ročne zo svojho rozpočtu na produkty, ktoré sa dovážajú a vyrábajú v zahraničí? Lokálna výroba je pritom v mnohých odvetviach rovnako kvalitná a častokrát aj oveľa poctivejšia.

Parametrami rovnaký alebo príbuzný domáci produkt je mnohokrát lacnejší, pretože sa nemusí prevážať tisícky kilometrov cez polku sveta.

Projekt Nakupujem Lokálne združuje slovenských a českých výrobcov zameraných na ekologické produkty, ich jedinečné príbehy značiek a produktov, ktoré ponúkajú. Každý z nich má originálny produkt, ktorý vznikol pod ich rukami a obetovali mu množstvo času a energie.

Ich vysoká kvalita, spracovanie, použitie a kombinácia prírodných zložiek, čoraz častejšie v bio kvalite, môžu smelo konkurovať zavedeným korporátnym značkám. Projektom Nakupujem lokálne podporujeme domácu ekonomiku a zamestnanosť, ekologické a prírodné produkty z čistých surovín a spracované v našom regióne.

Nájdite si chvíľku a pozrite sa, či existuje alternatíva k vašej bio kozmetike, ekologickému praciemu prášku, prírodnej zubnej paste alebo bio potravinám, na ktorých si pochutnávate každý deň.

Kúpou domáceho produktu nepodporujeme len konkrétneho výrobcu a jeho zamestnancov, ale aj celý ďalší sektor činností, ktorý sa na vzniku produktu podielal.

Domáca ekonomika je preto dôležitá z niekoľkých dôvodov:

  • Vytváranie pracovných miest: Silná miestna ekonomika vytvára pracovné príležitosti pre komunitu, čo znižuje mieru nezamestnanosti a úroveň chudoby.
  • Hospodársky rast: Prosperujúca miestna ekonomika prispieva k celkovému hospodárskemu rastu našej krajiny.
  • Rozvoj komunity: Zdravá miestna ekonomika vedie k lepšiemu rozvoju komunity vrátane lepšej infraštruktúry.
  • Udržateľnosť: Silná miestna ekonomika pomáha podporiť udržateľné postupy, ako je lokálne získavanie surovín, tovarov a služieb, čo znižuje uhlíkovú stopu a podporuje ochranu životného prostredia.
  • Sociálne výhody: Silná domáca ekonomika môže mať aj pozitívne sociálne výhody, ako je zvýšená občianska angažovanosť a silnejší pocit hrdosti a identity ku komunite a krajine.

Stručne zhrnuté, zdravá miestna ekonomika je nevyhnutná pre ekonomický, sociálny a environmentálny blahobyt komunity a je dôležité podporovať domáce podniky a podporovať miestny hospodársky rozvoj.

Aby sme vám výber čo najviac uľahčili a sprehľadnili, v každej kategórii nájdete filter produktov, kde si môžete jedným kliknutím zobraziť len slovenské a české značky, ako môžete vidieť dole na obrázku.

Filtrovanie slovenských a českých značiek

V prípade, že by ste si chceli domáce značky porovnať so zahraničnou konkurenciou, nemusíte produkty vôbec filtrovať, pretože na každý produkt sme nalepili štítok Slovenská alebo Česká značka a vy tak hneď rospoznáte domáce produkty tak, ako je zobrazené na obrázku nižšie.

Slovenské a české produkty štítok

Ak chcete, aby sa nám tu doma darilo, pridajte sa a tiež nakupujte od slovenských a českých značiek.