Ako viesť deti k hygienickým návykom

Prírodné spôsoby na posilnenie zdravia ústnej dutiny

Kým zubná kefka bude vždy na prvom mieste, keď hovoríme o zubnej starostlivosti, existuje niekoľko ďalších spôsobov, ako môžeme prirodzene zlepšiť zdravie zubov.

Pozrime sa najprv, ako by sme si mali čistiť zuby.

Ako vám povie každý zubný lekár, čistenie zubov je mimoriadne dôležité pre celkové zdravie vašich úst. Mali by sme si ich čistiť najmenej dvakrát denne. Ak to urobíme správne, čistenie by malo trvať asi dve minúty.

Začnite s čistením zubov v zadnej časti úst. Ak sa budete riadiť rovnakou rutinou každý deň, stane sa zvykom.

Aby ste uvoľnili zvyšky jedla a plak, ktorý sa hromadí okolo línie ďasien, otáčajte krúživým pohybom smerom dole od ďasien.

Nezabudnite aj na zadnú časť zubov! Zadné plochy sú rovnako dôležité ako predná strana. Potraviny a zvyšky sa tu môžu ukladať rovnako ľahko.

Čistite takisto povrchy zubov, aby ste uvoľnili čiastočky jedla, ktoré sa usadili v zubnej priehlbine.

Baktérie sa hromadia aj na vašom jazyku a na vnútornej strane líc.

Nezabudnite tieto oblasti očistiť, aby ste podporili svieži dych.

Navrhujeme tiež, aby ste z čistenia zubov u detí urobili zábavný zážitok.

Odporúčame začať s čistením úst detí už od 4 týždňov. Čím skôr začnete, tým menej budete musieť neskôr bojovať. Taktiež nemusíte čakať, až sa zúbky začnú objavovať cez ďasná, aby ste mohli začať čistiť - je tiež dôležité čistiť aj ďasná. Naša sovička Ollie prináša zábavu do kúpeľne s  malinovou zubnou pastou určenou pre deti od narodenia do 3 rokov, zatiaľ čo opičky Max & Minky si užívajú vanilkovo-mätovú zubnú pastu, ktorá je vhodná pre deti o niečo staršie (od 3 rokov +). Jemná vanilková príchuť pôsobí ako most medzi zubnými pastami pre deti a dospelých.

Všetky zubné pasty Pure Beginnings neobsahujú fluoridy a je bezpečné ich prehltnúť. Majú jemné prírodné príchute a obsahujú Xylitol, ktorý je schválený mnohými stomatologickými združeniami na celom svete pre svoju schopnosť inhibovať rast baktérií, ktoré spôsobujú zubný kaz.

Čo ešte robiť pre zdravú ústnu dutinu:

Pite vodu

Priemerný človek pije iba dva a pol pohára vody denne. Na udržanie hydratácie by ste mali denne piť okolo 8 pohárov vody. Okrem udržiavania hydratácie tela pomáha voda odplavovať jedlo a baktérie, ktoré zostali v ústach. Vaše sliny, ktoré sa vyrábajú z vody, neutralizujú kyslosť v ústach, ktorá eroduje zubnú sklovinu a oslabuje zuby.

Ak chcete byť obzvlášť opatrní, skúste si zvyknúť vypláchnuť si ústa vodou po každom jedle. Pomôže to odstrániť zvyšky jedla a urýchli proces remineralizácie.

Obmedzte sladké a kyslé potraviny

Cukor sa po konzumácii nakoniec premení na kyselinu v ústach, ktorá potom môže narušiť sklovinu vašich zubov. Tieto kyseliny vedú k dutinám. Kyslé ovocie, čaje a káva môžu tiež opotrebovať zubnú sklovinu. Aj keď sa takýmto potravinám nemusíte úplne vyhnúť, je potrebné mať toto pamäti.

Doplnky stravy

Vedeli ste, že zdravé ústa sa týkajú celého vášho tela? Aby vaše ústa zostali zdravé, potrebujú vitamíny a minerály rozpustné v tukoch. Tieto minerály a vitamíny nielen podporujú telo, ale vytvárajú aj sliny, ktoré sú viac bohaté na minerály, čo zase pomáha chrániť zuby.

Samotná strava môže stačiť, ale mnohým potravinám chýba dostatok živín z pestovania v pôde ochudobnenej o živiny, takže nasledujúce doplnky stravy pomáhajú vyplniť tieto medzery.

  • Vitamíny A, C, D, K
  • Horčík
  • Želatína
  • Olej z tresčej pečene

Dentálne nite

Hľadajte vysoko kvalitnú niť. Niektoré z nich sú napustené čajovníkovým olejom (antimikrobiálnym) alebo inými prospešnými zložkami, ako je napríklad kokosový olej, vďaka čomu je niť jemnejšia a luxusnejšia. Takisto sú na trhu už aj biologicky odbúrateľné, bambusové možnosti - sú čoraz dostupnejšie.

Ústna voda

Môžete si vytvoriť svoju vlastnú prírodnú ústnu vodu (odporúčame to pre dospelých):

Do pohára primiešajte pol šálky filtrovanej vody, dve čajové lyžičky jedlej sódy, dve kvapky oleja z Tea Tree oleja a tri kvapky éterického oleja mäty piepornej. Dobre premiešajte. Používajte, ako by ste užívali klasickú ústnu vodu, a uložte do svojej kúpeľňovej skrinky.

Používajte bylinky a korenie

Predtým, ako pôjdete do lekárne hľadať alternatívu, vyskúšajte tieto prírodné prostriedky na bežné zubné problémy. Účinky byliniek a korenín na svieži dych a čisté ústa sú už dlhodobo známe. Mnoho bylín má antibakteriálne vlastnosti, ktoré pomáhajú chrániť vaše zuby a ďasná pred infekciami.

  • Klinček: Sajte celé klinčeky, aby ste zmiernili bolesť zubov (alebo môžete použiť klinčekový olej).
  • Aloe Vera: Ak máte zápal ďasien, naneste aloe vera gél v malom množstve. Ale pozor: prírodný aloe gél chutí mimoriadne horko!
  • Kurkuma: Kurkuma, ktorá má antibakteriálne a protizápalové vlastnosti, udržuje vaše ďasná a zuby zdravé a bez infekcie. Do pasty zamiešajte štvrtinu čajovej lyžičky prášku z kurkumy a trochu vody. Čistite si touto pastou zuby niekoľkokrát týždenne a obmedzíte tak zubný povlak a zabránite zápalu ďasien.
  • Sladké drievko: Podľa štúdie z roku 2011 uverejnenej v časopise Natural Products, dve dôležité zlúčeniny v sladkom drievke pomohli zabiť hlavné baktérie zodpovedné za zubný kaz a ochorenie ďasien.

Vaše zuby sú s vami celý život. Urobme všetko, čo je v našich silách, aby sme ich udržali zdravé a silné!